Profesjonalny makijaż fotograficzny. Rola makijażu w biznesowej fotografii studyjnej.

W ostatnim czasie świadomość ludzi w temacie posiadania profesjonalnych zdjęć biznesowych bardzo wzrosła (co mnie niezmiernie cieszy :)). Ciągnąca się sytuacja na Świecie zmusza wiele osób do przebranżowienia się. Rośnie popularność takich portali społecznościowych jak np. LinkedIn. Zmienia się też kierunek prowadzenia biznesu w stronę działań online. Pojawia się coraz więcej szkoleń namawiających do budowania swojej marki osobistej. Także większe i mniejsze firmy stawiają na pokazanie zdjęć swojego zespołu pracowników na stronie www. W związku z tym trendem dostaje sporo zapytań o biznesowe sesje zdjęciowe. Makijaż fotograficzny jest nieraz najbardziej dyskutowanym punktem negocjacji.

Fotografią portretową i makijażem zajmuję się od 13 lat, na fotografii biznesowej skupiłam się 5 lat temu i sprawia mi ona sporo satysfakcji. Najbardziej lubię robić portrety biznesowe o czym więcej pisałam TU. Uwielbiam precyzję, estetykę, perfekcję i piękno. Lubię móc każdy portret dopracować w moim stylu, na najwyższym poziomie. Ale żeby to mogło mieć miejsce absolutnie niezbędny jest poprawny makijaż fotograficzny.

Dlaczego makijaż fotograficzny jest taki ważny?

W dobie telefonów komórkowych i ekspresowych filtrów do selfie wydaje się być zbędnym kosztem i stratą czasu (trwa nawet do 1,5 godziny w przypadku pań i około 20 minut w przypadku Panów). Zgadzam się, że technologia jest teraz na bardzo wysokim poziomie i możemy uzyskać piękne efekty korzystając z aparatu w telefonie i aplikacji. Sama często z tych rozwiązań korzystam, ponieważ są szybkie i proste. (Przykład zdjęć z makijażem i bez wykonanych telefonem jest TU). Jednak w przypadku zdjęć wykonanych w studio przy użyciu profesjonalnego sprzętu oświetleniowego i aparatu z pełną klatką sytuacja wygląda nieco inaczej.

Zdjęcia jakie wykonuję są bardzo wysokiej jakości, mają dużą rozdzielczość (można je śmiało umieścić na bilbordzie) i dzięki odpowiednim modyfikatorom do lamp błyskowych (beauty dish z plastrem miodu) wyciągam na nich sporo szczegółów takich jak np. pory na skórze.  Bardzo lubię taką jakość (w klimacie zdjęć „beauty”) ponieważ jest wtedy możliwy retusz w jakości high end.

selfie z przedniego aparatu telefonu

Zdjęcia bez makijażu. Przykład 1.

Łatwo się domyślić, że w przypadku takiego połączenia obiektyw aparatu złapie wszystko! Dodatkowo skóra w naturalny sposób pochłania światło, a co za tym idzie eksponują się wszelkiego rodzaju niedoskonałości, których często nie widać gołym okiem a tym bardziej w aparacie do selfie ;). Na zdjęciu pojawią się plamy, zaczerwienienia, blizny, wypryski czy wyświecanie się skóry… Każdego rodzaju drobne artefakty będą widoczne w sposób wyolbrzymiony a dodatkowo będą załamywać światło i generować nowe niespodzianki… Oczywiście można takie zdjęcie zretuszować, ale wtedy spodziewać się można efektu przeretuszowania i utracenia naturalności. Ja osobiście bardzo tego nie lubię. Żeby doprowadzić takie zdjęcie do zadowalającego efektu musiałabym pracować nad nim wiele godzin… O wiele dłużej niż czas trwania makijażu. Przykład zdjęcia bez makijażu pokazałam na sobie na rycinie nr. 1

Zdjęcia z makijażem własnym. Przykład 2.

Na zdjęciu numer 2 starałam się wykonać przybliżony makijaż, jaki obserwuje o niektórych Pań. Przyznam, że było mi trudno zrobić go niekorzystnie, ale postaram się przybliżyć najczęstsze błędy. Sporo Pań nakłada sam podkład, który szybko się ściera i powoduję świecenie. Często obserwuje, źle dobrany podkład, zacieki na linii żuchwy czy efekt maski. Kosmetyki w kamieniu nałożone na niezmatowiony podkład, takie jak np. brązer czy róż mogą powodować nieestetyczne plamy. Nie każdy jest też świadomy jak prawidłowo przygotować powiekę pod makijaż, więc cienie rolują się nieestetycznie. Dodatkowo nie prawidłowe użycie kredki czy cieni może zmniejszyć oczy, sprawić, że będziemy wyglądać na bardziej zmęczone czy chore. Oko może wydać się smutne a buzia starsza. Poza tym brakuje podstawowych informacji o pracy ze światłocieniem. Nadmiar makijażu też nie jest pożądany. Ja cenię naturalność a tona tapety też nie będzie korzystnie wyglądać na zdjęciach. Jest tego sporo…

Kiedyś przyszła do mnie na sesje Pani po 50-tce, przez telefon powiedziała mi, że jej córka jest profesjonalną wizażystką i ją pomaluje do sesji. Zgodziłam się. W dniu sesji okazało się, że to nastoletnia dziewczyna, która dopiero się uczy. Wykonała makijaż w ciemnych brązach zamykający oko, podkład też był za ciemny i za ciężki, nie było modelowania. Pani wyglądała trochę mrocznie i było mi trudno zrobić jej zdjęcia, z których byłabym zadowolona. Bardzo to przeżywam, bo zależy mi zawsze na jak najlepszych efektach.

makijaż fotograficzny porownanie

Zdjęcia z makijażem neutralnym. Przykład 3.

W przykładzie nr. 3 przerobiłam makijaż zostawiając jasne usta. Zrobiłam modelowanie twarzy, poprawiłam brwi i wymodelowałam oko. Mam opadającą powiekę, więc moje oczy bez makijażu wyglądają na smutne. Dzięki odpowiedniemu cieniowaniu, podkreślając zewnętrzny kącik ciemnym cieniem można je unieść optycznie do góry, przez co spojrzenie staje się bardziej radosne. Rozświetlenie wewnętrznych kącików odsuwa oczy optycznie od siebie i dodaje świeżości. Dodatkowo zastosowanie korektora zniwelowało cienie pod oczami a biała kredka na linii wodnej optycznie powiększyła oczy. Pomalowałam też dekolt mieszanką podkładu z rozświetlaczem, co wyrównało jego koloryt i zniwelowało plamki. Jednak nadal czegoś było brak 🙂

Zdjęcia z pełnym makijażem i fryzurą. Przykład 4.

Na ostatnim zdjęciu zdecydowałam się na czerwień na ustach. Dobrze jest czasem postawić na kolor. Tym bardziej, że intensywność makijażu znika w obiektywie. Makijaż na żywo wydaje się być dużo mocniejszy a jak robię zdjęcie okazuje się często, że prawie go nie widać. Kolorowe elementy stylizacji o żywych odcieniach to doskonały dodatek do zdjęć biznesowych, szczególnie u Kobiet. Dodają energii, pewności siebie, tzw. pazura i zwracają uwagę. Warto dopasować kolor do typu urody, charakteru i do rodzaju biznesu.

Zrobiłam jeszcze jedną modyfikację w tej stylizacji. Nie da się nie zauważyć jak korzystna jest to zmiana. Wystarczyło zwyczajnie upiąć włosy by optycznie wyszczuplić buzie, wydłużyć szyję i nadać zdjęciu trochę dostojności. Warto zadbać o oprawę twarzy, bo może znacząco wpłynąć na efekt końcowy wizerunku. W tym wypadku polecam skorelować sesję z wizytą u fryzjera, mogę też osobiście pomóc z fryzurą.

Poniżej porównanie zdjęcia bez makijażu i zdjęcia w pełnej stylizacji.

bez makijażumakijaż i fryzura

Makijaż ma znaczenie!

Jak widać na przykładach dobry makijaż fotograficzny ma ogromne znaczenie. Dlatego tak ważne jest żeby był wykonany poprawnie. Nieumiejętnym makijażem można sobie zaszkodzić, a całkowity brak makijażu jest bardzo kłopotliwy. Oczywiście intensywność makijażu to kwestia zmienna i zależna od wielu czynników, jak np. osobowość, indywidualne preferencje, branża czy typ urody. W tym przykładzie makijaż zrobiłam pod siebie. Chciałam zwrócić uwagę na przygotowanie skóry i pokazać w jaki sposób zachowuje się w warunkach studyjnych. Zasada ta dotyczy oczywiście także Panów. Ich skóra zachowuje się dokładnie tak samo i również wymaga wyrównania kolorytu, zatuszowania niedoskonałości, zmatowienia, modelowania i użycia specjalnych produktów w odpowiedni sposób, tak by optymalnie odbić światło :).

Jeśli Ty także potrzebujesz profesjonalnych portretów biznesowych, kliknij w KONTAKT i zapisz się na sesję zdjęciową.